Automatyka i klimatyzacja przemysłowa, systemy chłodnicze

Automatyka sięga daleko w przemysłach i wiadomo, że głównie w przemysłach przetwórstwa mięsnego, ale nie tylko. Nawet sięga pod ziemią gdyż na kopalniach węglowych tak samo można spotkać się z automatyką. Automatyka, więc jest bardzo szeroko rozpowszechniania w różnych przemysłach. W górnictwie możemy zaobserwować to na przykładzie klimatyzacji przemysłowej.

W górnictwie klimatyzacja a może inaczej schładzarki, bo tam raczej liczy się schładzanie powietrza na wyrobiskach. Dzieje się tak, dlatego iż im głębiej pod ziemie zejdziemy tym robi się cieplej, a na wyrobisku, gdy kłuje się w ścianach wytwarzana jest dodatkowa temperatura. Trzeba także zauważyć, iż z kamieni ciepło nie tak łatwo odchodzi i potrafi nawet dobrze ogrzać pomieszczenia. Na kamieniach można także piec różne rzeczy, więc jednak musi oddawać ciepło przez jakiś czas.

Więc automatyka w górnictwie bardzo się przydaje i służy, jako schładzarki powietrza na wyrobiskach. Dzięki temu ciepłe powietrze może być odprowadzane z wyrobiska i wtłaczane w obręb gdzie takie powietrze będzie chłodzone i z drugiej strony będzie takie wyrobisko schładzało. Są też schładzarki, które tylko starają się schłodzić powietrze, czyli pobierają powietrze, ochładzają je i wydmuchują w wyrobisko, ale im dalej stoją od wyrobiska tym mocniej same się nagrzewają pod wpływem zwiększonej pracy.

Dlatego też automatyka jest ciągle rozwijana i naukowcy czy inżynierowie starają się jak najlepiej rozwiązać pewne sytuacje swoją nabytą wiedzą. Na pewno w górnictwie się to przyda gdyż warunki pracy pod ziemią naprawdę są nieznośne i mogą być śmiertelnie niebezpieczne, o czym można czasem usłyszeć w wiadomościach.